ענפי השדה

ענפי השדה – ענף גידולי השדה היה מאז ומתמיד אחד הענפים המרכזיים בגלאון . בעבר חולקו ענפי השדה לכמה ענפים כגון :שלחין ,פלחה ,פרדס ,אבוקדו ,חוחובה ותפו”א , אך החל משנת 2009 אוחדו כל ענפי השדה לענף אחד מרכזי שמהווה את הענף הגדול ביותר בקיבוץ גלאון.  הענף נקרא גש”מ (גידולי שדה ומטע) ומנוהל ע”י בן הקיבוץ מתי ברק .

גש”מ מתבסס על עבודה של חברי ובני משק וחרט על דגלו את קידום העבודה העצמית בעזרתם הנדיבה של פועלים תאילנדים שמהווים חלק בלתי נפרד מהנוף החקלאי בארצנו .

קיבוץ גלאון מעבד מעל 12,000 דונם לפי הפרוט הבא :

פלחה – 9400 דונם (חיטה ,קטניות לשחת ,חומוס ,אבטיח לגרעין ושיבולת)

שלחין – 800 דונם (כותנה ,תירס)

שותפות ירקות – 700 דונם

פרדס – 37 דונם (אור)

אבוקדו – 470 דונם (אטינגר ,האס ,ארדיט ,ריד)

חוחובה – 650 דונם

גידולי השלחין והמטע מתבססים על מי קולחין שמסופקים מאגודת המים קולחי לכיש וכן מים שפירים לפי מכסות של רשות המים

עובדים בענף : פלחה + שלחין – רונן גולן ,אשר גנטק ,רובין מתיסון  . פרדס ואבוקדו – נחשון כהן ,נדב אמיתי ,צור הולצמן . חוחובה – אהוד נדב . מיכון – רזי רוטבלט . מים – מלקום קרים . משרד וניהול חשבונות – אורי פטרי

בשנת 2013 יזם והקים הענף מפעל למיצוי שמן חוחובה “חוחובה ואלי” .שמו של המפעל בא לתאר את עמק החוחובה המתפרס מהקיבוץ לאורך הכביש הפונה מערבה .המפעל מנוהל ע”י ים שלם ומעסיק בני משק מגלאון ומקיבוצי האזור .

בשנים האחרונות הצטרפו לחוחובה ואלי 3 שותפים (משאבי שדה ,כיסופים וצב”ר קמ”ה) והוא המפעל השני בגודלו בארץ לייצור ושיווק שמן חוחובה . בשנים הבאות צפוי המפעל למצות שמן משטחי חוחובה בסך של יותר מ 5000 דונם .

הקמת המפעל מתיישבת עם החזון הכללי של גש”מ ,ששואף לקחת חלק בכל שרשרת הערך הכלכלי ע”י פיתוח תעשיה חקלאית המבוססת על חומר גלם מקומי וכן שיווק עצמאי של התוצרת החקלאית .

Comments are closed